Pages Navigation Menu

studio poligraficzne

Susz z lucerny

Susz z lucerny

Lucerna to zarówno roślina paszowa jak i zioło. Pochodzi z Azji, ale obecnie uprawiana jest na całym świecie. Lucerna bogata jest w składniki bioaktywne. Ciekawostka jest fakt, że roślina ta ma ogromne znaczenie w medycynie ajuwerdyjskiej oraz w ludowym lecznictwie. Ajuwerda to system medyczny, który wywodzi się z Indii i jest spokrewniony z filozofią Wschodu.

Lucernę uprawia się jako paszę i jest to jedna z najbardziej dochodowych upraw w produkcji paszowej. Wykorzystuje się ją do poprawy gleby oraz jako surowiec medyczny. W smaku jest gorzka i słona, dlatego nie stała się pożywieniem dla człowieka.

Lucerna jest bogata w białko, błonnik, wiele witamin i minerałów oraz przeciwutleniaczy.

Wyróżniamy kilka postaci lucerny, którą należy podawać zwierzętom:

  1. Pellet z lucerny jest niezbędny do żywienia zwierząt takich jak owce, trzoda chlewna, konie oraz bydło, w szczególności jesienią i zimą. Składnik ten powoduje wysoki przyrost wagi młodych zwierząt przeznaczonych na rzeź. Jest również ważnym elementem żywienia zwierząt podczas laktacji, ponieważ zwiększa wydajność krów mlecznych. Jest również istotny przy hodowli prosiąt i świń.
  2. Granulki z lucerny to główna roślina paszowa przy hodowli królików. Można je podawać zamiast kiszonki lub razem z nią.
  3. Susz z lucerny jest uniwersalną rośliną paszową i przeznaczony jest do żywienia wszystkich zwierząt. Jest bogaty w witaminy, żółty barwnik, minerały oraz białko. Istotną rzeczą jest to, że susz nie zawiera GMO, czyli nie jest modyfikowany genetycznie. Proces GMO jest bardzo skomplikowanym procesem i bardzo często wykorzystywany do produkcji roślin. Modyfikowane rośliny uprawiane są po to, aby zwiększyć ich odporność na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, ale również żeby zmodyfikować smak, wielkość czy wygląd lub kolor. Tego typu rośliny pozostają świeże i ładne przez długi czas. Niestety nadmierne spożywanie tego typu roślin jest bardzo niekorzystne dla organizmów żywych, a skutkiem tego są różnego rodzaju schorzenia jak na przykład upośledzenie układu immunologicznego czy nerwowego.

Dołączenie tego rodzaju dodatku do pożywienia prowadzi do zachowania równowagi w diecie zwierząt, co sprawia lepsze trawienie paszy.

Susz z lucerny w postaci granulatu jest bardzo łatwy do wykorzystania, można go szybko wymieszać z przygotowywaną paszą. Kolejnym atutem suszu jest jego dostępność bez względu na porę roku, nawet zimą i wczesną wiosną nasze zwierzęta mogą dostawać bardzo wysokiej jakości suplement diety, bogaty w witaminy oraz minerały. Istotną rzeczą dla hodowców zwierząt jest również cena. Susz ten sprzedawany jest w dobrej cenie i na zakup jego może pozwolić sobie każdej wielkości gospodarstwo.

Ważnym aspektem jest również dostosowanie odpowiedniej proporcji suszu do paszy. Jak wiadomo przedawkowanie może prowadzić do różnego rodzaju komplikacji zdrowotnych zwierząt. Aby nie popełnić błędów koniecznie należy zapoznać się z zasadami podawania go.

Ze względu na swoje walory, susz z lucerny jest bardzo popularny oraz bardzo chętnie kupowany przez hodowców.