Pages Navigation Menu

studio poligraficzne

Podłączanie kilku urządzeń do sieci domowej

Podłączanie kilku urządzeń do sieci domowej

Świat technologii wciąż idzie do przodu, a wraz z nim ilość urządzeń, z jakich korzystamy. Większość z tych urządzeń, jak telefon, laptop czy drukarka, obsługują dostęp do internetu ułatwiając naszą pracę. Co jednak w sytuacji, w której każde urządzenie wymagałoby stałego dostępu do internetu? Najbardziej logicznym rozwiązaniem jest połączenie ich wszystkich w jedną sieć.

Czym jest sieć?

Najpierw jednak odpowiedzmy sobie na pytanie: czym właściwie jest sieć? Jest to zbiór urządzeń sieciowych i ich programów połączonych ze sobą w sposób przewodowy lub bezprzewodowy. Umożliwia ona udostępnianie danych, zasobów, czy internetu między jej użytkownikami. Aby podłączyć urządzenia w domu do internetu, będziemy musieli je połączyć w jedną sieć.

Przygotowywanie sieci

Zanim jednak to zrobimy, musimy przemyśleć jaki schemat sieci komputerowej zastosujemy, są bowiem różne rodzaje topologii i odpowiednie przyrządy do jej podłączenia. W sytuacji, gdzie urządzenia są w stanie łączyć się bezprzewodowo (a tak najczęściej jest) użyjemy topologii gwiazdy. W tym celu potrzebny nam będzie router, tutaj w zależności od naszego dostawcy wybieramy router z WAN-em lub ze wbudowanym modemem, jeżeli mamy internet mobilny. Schemat sieci komputerowej w topologii gwiazdy zakłada, że urządzenia łączą się w jednym punkcie, który daje im dostęp do internetu, czyli w naszym wypadku do routera.

Połączony dom. Podłączanie urządzeń

Gdy router już jest podłączony do internetu, możemy zacząć podłączać do niego urządzenia. Aby skonfigurować sieć bezprzewodową, musimy podłączyć komputer do routera używając kabla RJ45. Zaznaczę tutaj, że urządzenia podłączone przewodowo mogą zazwyczaj od razu korzystać z internetu. Teraz, na odwrocie routera powinien znajdywać się adres IP, login i hasło do panelu sterowania routerem. Wpisujemy ten adres w przeglądarce na podłączonym komputerze, logujemy się za pomocą powyższych danych i odszukujemy zakładki „Sieć bezprzewodowa” lub coś podobnego. Tam powinniśmy mieć możliwość zmiany nazwy i hasła sieci, a w bardziej zaawansowanych urządzeniach można zmieniać częstotliwość sieci. Po ustawieniu nazwy i hasła dostępu sieć jest gotowa do użytku – urządzenia mogą łączyć się przewodowo, przez kabel RJ45, lub bezprzewodowo przy użyciu ustalonej nazwy i hasła sieci Wi-Fi. W ten sposób udało nam się skonfigurować sieć używając schematu sieci komputerowej w topologii gwiazdy.