Pages Navigation Menu

studio poligraficzne

CSR – co to takiego?

CSR – co to takiego?

W branży marketingowej stosuje się wiele skrótów, opisujących konkretne działania. Ich znajomość może przynieść wiele korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa. Dlatego warto rozszyfrować te najważniejsze i zastanowić się nad ich przydatnością. Co oznacza CSR? Jak może przyczynić się do rozwoju Twojej firmy? Sprawdź, dlaczego ten skrót ma tak duże znaczenie.

Czym jest CSR?

Rozszerzenie skrótu, czyli Corporate Social Responsibility, pochodzi oczywiście z języka angielskiego. Społeczna odpowiedzialność biznesu opiera się na organizacji działań, które zwiększają konkurencyjność danego przedsiębiorstwa. Konieczne jest opracowanie pewnych wzorów, dotyczących ekonomicznego i społecznego postępowania firmy. Będą one się różnić w zależności od branży.

CSR jest więc procesem, w którym firma planuje relacje z osobami, mającymi realny wpływ na rozwój finansowy i społeczny. Społeczna odpowiedzialność biznesu bazuje na długofalowym podejściu do współpracy. Budowana jest na specjalnych rozwiązaniach korzystnych zarówno dla firmy, jak i całego otoczenia.

Społeczna odpowiedzialność biznesu – jak wygląda w praktyce?

Koncepcja CSR musi opierać się o zaplanowane działania, mające na celu konkretne efekty. Społeczna odpowiedzialność biznesu obejmuje przede wszystkim najbliższe otoczenie. Firmy wspierają lokalne ośrodki, zajmują się organizacją programów edukacyjnych, szkoleń czy też innych wydarzeń dla osób w każdym wieku. Obecnie istotne są też działania na rzecz środowiska. Ze względu na tak szeroki zakres działań przedsiębiorstwa coraz częściej zatrudniają agencje, których specjalnością jest zarządzanie.

Jakie narzędzia SCR są najskuteczniejsze?

Społeczna odpowiedzialność biznesu wymaga przygotowania planu i strategii. Pod uwagę należy wziąć narzędzia, które firma chce wykorzystać. Następnie trzeba wytypować działania, będące podstawą kampanii społecznej odpowiedzialności.

  • Wolontariat pracowniczy – zarząd może przeznaczyć część godzin pracy na rzecz nieodpłatnych inicjatyw.
  • Działania ekologiczne – rozsądne zarządzanie surowcami, segregacja odpadów czy edukacja ekologiczna pracowników i klientów poprawią wizerunek firmy.
  • Kampanie społeczne – mogą obejmować przekazywanie części zysków na cele charytatywne lub ekologiczne.
  • Programy dla pracowników – rozwój umiejętności kadry poprzez inwestycje w kursy i szkolenia, podnoszące kwalifikacje zawodowe.
  • Raporty społeczne – są to publikacje, które jasno pokazują działania firmy.

Wymienione narzędzia budują pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa w oczach klientów i pracowników. Umożliwiają też odbiorcom podejmowanie świadomych decyzji zakupowych.

Jakie korzyści przynosi kampania CSR?

Przyjęcie odpowiedniej strategii społecznej odpowiedzialności firmy może przynieść korzyści w wielu obszarach biznesu. Przemyślana kampania może wyróżnić markę na tle konkurencji i poprawić stosunki z klientami. Aby działania przyniosły pożądane efekty, warto podjąć współpracę ze specjalistyczną agencją taką jak Happy Island. Zespół profesjonalistów zapewni, że inwestycja z czasem wpłynie bardzo pozytywnie na sytuację finansową firmy. Przedsiębiorstwo stanie się zarówno atrakcyjnym miejscem pracy, jak i przyjaznym dla odbiorców lokalem usługowym.