Czy warto grać w gry?
Czy warto grać w gry? Takie pytanie może przewijać się w głowach ludzi, którzy nie mieli styczności z takim medium. Jaka jest odpowiedź na to pytanie?
Odpowiedź jest dość prosta. Warto grać w gry. Jest ku temu wiele przesłanek, nie tylko opiniowych, ale i również naukowych. Zacznijmy od tego, że gry rozwijają naszą wyobraźnię, inspirują. Przemierzane przez nas światy mogą dać nam wiele doświadczeń na poziomie graficznym jaki klimatycznym. Niektórzy chcą poczuć klimat średniowiecznej wioski, a niektórzy chcą przenieść się w świat przyszłości. Wyniesione doświadczenia mogą nam w przyszłości posłużyć za inspirację do stworzenia rysunku, opowiadania czy stroju cosplay. Gry poprawiają nasz refleks oraz czas reakcji. Dzieje się tak podczas grania w gry związane ze strzelaniem. Dodatkowo, uczymy się pracy zespołowej. Oczywiście są gry gdzie gramy solo, ale niektóre produkcje nie obejdą się bez zespołu. Praca zespołowa wiąże się również z komunikacją, umiejętnościami miękkimi, które mogą się przydać w przyszłości. Jeśli gramy w grę gdzie jest duża liczba zagranicznych graczy, to podczas komunikowania się ze zespołem, ćwiczymy swój język angielski bądź inny. Przy okazji pojawia się nam możliwość socjalizacji. Często pojawia się zjawisko tworzenia się społeczności w danym tytule. Ludzie łączą się w grupy i grają wspólnie. Mogą na siebie liczyć i są oni zadowoleni z tego, że znajdują się w otoczeniu ludzi, posiadających takie samo zainteresowanie.
Jest to medium, które również pozwala rozładować nam negatywne emocje. Grając w bijatykę możemy przelać całe trudy dnia na wirtualnego przeciwnika. Niesie to pozytywny efekt jakim jest wyciszenie się i pozbycie się negatywnych emocji. Kolejną rzeczą jest to, że poprawiają one naszą kreatywność. Wiele gier stawia na kreatywne, logiczne granie. Czasami się zdarza, że gracze wymyślają nowe możliwości przejścia gry, co czasami nawet zaskakuje twórców. Kreatywność graczy nie zna granic. Ostatnią rzeczą jest przekazywanie poważnych treści. Niektóre tytuły mają za zadanie pokazanie nam poważnego tematu, który może nas poruszyć. Odzywają się w nas emocje empatyczne. Czasami wręcz współczujemy i utożsamiamy się z bohaterem, którym gramy.
Jak widać gry niosą ze sobą wiele różnych pozytywnych rzeczy. Choć gry są uznawane za bezsensowną rozrywkę, dla wielu jest ona źródłem wielu nowych doświadczeń i poprawy swoich umiejętności na danej płaszczyźnie.