Pages Navigation Menu

studio poligraficzne

Czym są pierścienie O-ring i co warto o nich wiedzieć?

Czym są pierścienie O-ring i co warto o nich wiedzieć?

Uszczelki typu O-ring, czyli tak zwane „pierścienie oring”, są to tak naprawdę jedne z najczęściej używanych uszczelnień gumowych. Stosuje się je w wielu różnych sytuacjach. Czym charakteryzują się popularne pierścienie O-ring i kiedy można ich używać?

Czym w ogóle są pierścienie O-ring i w jaki sposób działają?

Oringi są po prostu swego rodzaju gumowymi materiałami w kształcie litery „O”, służącymi do uszczelniania. Śmiało można więc powiedzieć, iż nazwa tych uszczelnień wzięła się właśnie od ich okrągłego kształtu. Co ciekawe, oringi charakteryzują się dość wysokim stopniem elastyczności, a więc z łatwością mogą się one dopasowywać do wielu różnych urządzeń, czy też maszyn. Dzięki ich charakterystycznemu kształtowi i ich elastyczności, pierścienie te znajdują swoje zastosowanie w naprawdę wielu przeróżnych sytuacjach. Dodatkowo warto wspomnieć, iż pierścienie O-ring można nabyć w różnorodnych rozmiarach, dzięki czemu jeszcze lepiej można je dopasowywać do konstrukcji, które zamierzamy uszczelnić. Jeżeli chodzi o działanie oringów, ich głównym zadaniem jest po prostu… uszczelniać, czego oczywiście łatwo się domyślić. Warto jednak dodać, iż uszczelki te są obustronne, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w swojej roli. Nie ma się czym dziwić, że to właśnie te pierścienie uszczelniające są jednymi z najczęściej wybieranych, alb i nawet tymi najczęściej wybieranymi, gdyż zapewniają one najwyższą jakość oraz najwyższą skuteczność uszczelnienia. Co więcej, pierścienie O-ring produkowane są z różnorodnych surowców, dzięki czemu można odpowiednio je dopasować względem konkretnego ich przeznaczenia.

Kiedy i do czego można używać pierścieni O-ring?

Pierścienie uszczelniające O-ring mają naprawdę bardzo wiele różnorodnych zastosowań, przy czym na to, w jakich sytuacjach zostaną zastosowane, wpływa głównie materiał, z którego zostały one wykonane. Jako iż oringi wytwarzane są z różnych materiałów, można świetnie dopasowywać je do różnych zastosowań, w zależności od tego, czego od nich oczekujemy. Jeśli z kolei chodzi o surowce, z których wytwarzane są oringi, są to na przykład NBR, silikon, FKM, czy też EPDM. Przede wszystkim uszczelki te mogą być przez nas wykorzystywane na przykład w samochodach, w różnych maszynach, w instalacjach technicznych, czy także w rurociągach. Warto tutaj wspomnieć, iż pierścienie O-ring można wykorzystywać nawet przy bardzo trudnych warunkach, gdyż są one niezwykle odpornymi uszczelkami. Otóż są one odporne na, chociażby większość różnych płynów hydraulicznych, kwasów przemysłowych, zasad, czy też olejów oraz smarów, ale również uszczelki te wytrzymują jak najbardziej w wysokich temperaturach. Mianowicie śmiało można z nich korzystać w przedziale pomiędzy -30 stopni Celsjusza, aż do 90 stopni Celsjusza. Oczywiście na to, w jakim stopniu oringi są odporne na zewnętrzne czynniki, również wpływa materiał, z którego zostały one wykonane. Na przykład pierścienie O-ring wykonane z materiału FKM mogą pracować nawet w wyższych temperaturach, sięgających aż do 210 stopni Celsjusza.